ZÚTE HONLAP

Kedves látogatónk!
2017. januárjától elérhető a Zöld Út Természetjárók Egyesületének honlapja! Ha egyesületünk túráiról, életéről szeretne olvasni, itt megteheti: ZÚTE HONLAP

Letölthető: ZÚTE TÚRATERV 2022

2011. március 20., vasárnap

Még egy kis érdekesség - medúza a Medvesen

2008. nyarán Gréti lányommal a Medvesen lévő Közép-bánya-tó felé vettük az irányt egy kis fürdőzés céljából.
A part menti sekély vízben egy kis öt forintos nagyságú medúzára lettünk figyelmesek! Később a tó körül járva még rengeteg medúzát vettünk észre.
Akár ember hozta, akár madár hurcolta be, nagyon jól érzik itt magukat és azóta is szaporodnak!











Vinczegabi.

Egy kis érdekesség - Az őslény

2008. június végén történt, hogy miközben a Szajki-tavak és Ötvös vasútállomás között Kéktúráztam, egy különös lényre lettem figyelmes. Épp egy nagy pocsolyát igyekeztem megkerülni, amikor megpillantottam, hogy valami kétségbeesetten kapálódzik a vízben! Azt gondoltam talán egy bogár esett bele. Lehajoltam, hogy kimentem, és a kezemben egy őslény szerű valamit találtam! Letettem a pocsolya mellé, de láthatóan ott nem érezte jól magát. Ekkor vettem észre, hogy a vízben még többen is vannak. Visszaraktam őt. Arra jutottam, valószínű ez egy még kifejletlen bogárféle lehet, ami biztos itt nevelkedik a zavaros pocsolyában. Tovább indultam, de még sokáig nem tudtam helyre tenni a dolgokat a fejemben, annyira valószínűtlen volt ez a lény.
Aztán később akadtam rá a neten, hogy ki is valójában őkelme!
(Bár lehet, hogy sokaknak ez nem újdonság - hátha valaki nem ismeri.)

Nyári pajzsosrák


A Nyári pajzsosrák (Triops cancriformis) a rákok (Crustacea) altörzsének a Notostraca rendjéhez, ezen belül a Triopsidae családjához tartozó faj. 

Elterjedése:
A nyári pajzsosrák ritka, inkább Dél-, Délkelet-Európában fordul elő. Magyarországon gyakori.

Megjelenése:
A nyári pajzsosrák a Notostraca ősi rendjének jellegzetes képviselője, széles, lapos hátpajzzsal rendelkezik. Ez befedi az egész fejet és a törzset, végénél előtűnik a hátsó test az egy pár, fonal alakú, sokízű farokvillával. A törzsön legalább 40 pár levélláb található. Az állat hosszúsága a farokvillával együtt elérheti a 10 centimétert. 

Életmódja:
A nyári pajzsosrák, a Branchipus schaefferihez hasonlóan meleg vizekben élő faj, agyagos talajú pocsolyákban, elárasztott réteken, olykor évente leeresztett halastavakban fordul elő. A pajzsosrákok többnyire a vízfenék iszapjában turkálnak, kutatnak férgek és rovarlárvák után. Olykor hasoldalukkal felfelé úsznak a víz felszíne alatt.

Szaporodása:
Európában szinte kizárólag csak nőstények élnek, ezek szűznemzéssel szaporodnak.

Fejlődési ideje május-szeptember között van. 






Vinczegabi

2011. március 17., csütörtök

A nőnapi túrán történt...

Csoda!!!!!!!!!
  Kaszásné megmeredt a csodától.
Az erő ember, aki fél kézzel is megtart egy 70 kilós emberkét, aki meg egy házat tart a vállán.
Guinness rekord!!! (fotó/szöveg: Ozsgyániné-Valika)
Hogy mi történt itt valójában?
Megfejtéseket a megjegyzés rovatba kérem!

A túrát vezető Pálinkás Gabi összeállítása: