ZÚTE HONLAP

Kedves látogatónk!
2017. januárjától elérhető a Zöld Út Természetjárók Egyesületének honlapja! Ha egyesületünk túráiról, életéről szeretne olvasni, itt megteheti: ZÚTE HONLAP

Letölthető: ZÚTE TÚRATERV 2022

2012. január 11., szerda

Bárány-kő a talpunk alatt

 2011 december második vasárnapján a reggel ismét a Mátrában talált, hét mindenre elszánt társammal egyetemben. Vajon tudták-e mire vállalkoznak?! Persze ismernek, és már sejthettek valamit! :)
A Böske-forrás új dísze
 Elsőnek Mátrakeresztest elhagyva a Bárány-kőt szemeltem ki, amely ugyan nem bégetett felénk, de hívogató kiszögelléseinek nem lehetett ellenállni! Nevének eredetéről nem találtam feljegyzéseket, talán a farkas ide hordta ki áldozati bárányait a faluból. A szikla-vonulat kíváló mászóhely, bár Mi nem így közelítettük meg a tetejét, hanem némi kerülővel. Ez így sem volt egyszerű, bár tüdőtisztításnak nagyszerű alkalom volt. A kilátás páratlan (és párátlan!) volt, a helyenként 25 méter magasra "nőtt" andezittornyokról.
A Csóka-kő
Az izé. Megfejtés? *
Moha-csoda *
Csóka- és Bárány-kő
Vörösfenyők őszi ruhában
A csapat a Bárány-kőn (Egy szellem + üldözi Őket!)
Panoráma Mátrakeresztes felé
Egy andezit oszlop...
...és még egy
Még mindig a Bárány-kőn
Dacolva az idővel *

 A sziklamászók fantáziájukról árulkodik, hogy minen szegletét elnevezték: "Tücsök és bogár torony", "Hokedli torony", "Madárfészkes"...
A térképek forrása: Csóka-kő és Bárány-kő honlapja.
Bárány-kő mászókalauza (rajz: Steib Péter)
Alsó falak: 1. Lovarda 2. Ragyogás 3. Kémény 4. Vén kecske 5. Sókerülő 6. Cigánymulatság Tücsök és bogár torony: 7. Talweg cl 8. Kis-tábla Alsó falak: 9. NDK-s út 10. NDK-s út, direkt 11. Fogatlan madárvédő 12. ...cl 13. Döglött madárvédő 14. Ez lemaradt... 15. Attila útja Disszertáció: 16. Disszertáció él 17. Disszertációfal 18. Spirál 19. Spirál variáns Asztal: 20. Asztal fal 21. Asztal láb 22. Asztal rés cl Hokedli torony: 23. Zöld út cl 24. AW 25. Tejút 26. Fekete város



Bárány-kő mászókalauza (rajz: Steib Péter)
Öreg fal: 33. Manitu manuál 34. Kamcsatka  35. Málenkij robot 36. Régi út 37. Öreg fal 38. Öregek útja Nagy repedés: 39. Lakatos 40. Nagy repedés 41. Terminátor 42. Buda rés 43. Gladiátor 44. Átlépő Madáefészkes: 45. Madárfészkes 46. Gy... 47. Deszka fal 48. Átlépő Bárány torony: 49. Nagy illúzió 50. Steib rés 51. ... 52. Keresztesi út 53 AW cl 54. ... Hatosok: 55. Ha törik, ha szakad 56. Bal oldali fal 57. Középső cl 58. Reinkarnáció 59. Jobb oldali fal
Biztosítás *

 A lefelé menet sem volt hasonlítható egy Váci utcai sétához, a nadrágfék használata bizony elkerülhetetlen volt! Aztán még a Csörgő-patakon is át kellett kelni... Ha már erre jártunk a Csörgő-szurdokot aztán végképp bűn lett volna kihagyni! Keresztül is vergődtünk rajta ahogy illik, megnéztük lentről-fentről egyaránt.
Lezúdulás a sziklák mellett
Átkelés előtt és után
Meglátni és... *
A Csörgő-szurdoknál
Vizitánc
Vadregényes táj
A szurdok fenntről
 Ágasvárnak vettük az irányt, ahol a turistaházban szusszantunk egy kicsit. Mielőtt a házhoz értünk volna feltűnt, hogy itt bizony kerítést építenek! Beszélgettünk a tulajjal aki elmondta, nappal nyitva lesznek a kapuk, csak éjjelre lesznek zárva a vaddisznók és atolvajok elől. Tervezi, hogy a területet meg fogja művelni, mint azt több évtizeddel ezelőtt is tették.De addig még rengeteg munkája leszt vele, többek közt az itt elásott szemetet kell elszállítatnia, ami tetemes mennyiség.
Kissé ferde szemmel néztünk rá
Az ágasvári turistaház
Lazítás
 Csúcshódítás következett, ugyanis már hiányoztak az andezitsziklák, ott fenn ugyebár pedig vannak! Sokan észre sem veszik őket mert annak örülnek, hogy sikeresen túlélték a hegy leküzdését, és pihegve eltelnek az eléjük táruló panorámával. Érdemes egy kis kört tenni alattuk a bátrabbaknak, mert szép tornyokat lehet itt találni, egy részük magasabb a Bárány-kő szikláinál. A sziklamászók körében népszerűt "L-fix" toronynak hívják. A hegytetőn már a bronzkorban sáncokkal védett település volt, később várat is építettek amely már a XV. században rom volt. Hát, a várépítőkhöz képest nekünk csak a hátinkat kell cipelnünk, míg Ők ide bizony követ hordtak, de nem önként és dalolva jöttek fel!
Ágasvár egyik sziklacsoportja
L-fix torony
Andezit tű
Távolban a Karancs...
..és a Magas-Tátra *
Cicaidomár
 Kis pihi után lezúdultunk a hegyről, szinte meg sem álltunk a fenyvespusztai arborétumig. A területet Dr. Tuzson János 1928-1940-ig telepítette be, főleg tűlevelűekkel, e mellett gyógynövény termesztéssel is foglalkozott. A környéken még most is fellelhető a ritka piros gyűszűvirág. Az arborétum legnagyobb ékessége a mára több mint 30 méteresre nőtt atlaszcédrus. Szépen rendben tartott erdészeti iskola is működik itt.
Fenyvespuszta
Az atlaszcédrusnál
 Innen Tar felé indultunk tovább a legszárazabb napokban is sáros Csevice-völgyben - most is gyűjtöttünk a bakancsra rendesen! Ittunk a Felső-Csevice-forrásból, hogy erőt gyűjtsünk a tari Fehérkő-bánya feletti és melletti sziklák megmászásához. A csapat fele köszönte, de ebből a kínzásból már nem kért, már mint ami a mászást illeti. Tőlük itt búcsúztunk, Mi pedig némi "mit keresek én itt?" után már a sziklákról integettünk...volna, ha nem szelelnek el olyan gyorsan a többiek! Abban egyet értettünk, hogy érdemes volt ide (is) kimászni ezekre az érdekes alakzatokat magukba rejtő dácittufa képződményekre. (Egyszer talán a nap is sütni fog mikor itt járunk, és még szebben fognak ragyogni!) A bánya legnagyobb falmagassága 75 méter - a Mátrában a legnagyobb - így csak kellő tisztelettel mászkáltunk felette. Innen a kiszemelt rövidítésen némi bozótharc után jutottunk a Tarra vezető útra.
Az egyik tufasziklán...
...és a másikon
A tari Fehérkő-bánya Mátra felé...
...és a Cserhát felé *
 Összességében elmondhatjuk: megint egy szép napot töltöttünk a Mátrában!

A túra adatai:
Útvonal: Mátrakeresztes, Óvár vendéglő - Böske-forrás - Bárány-kő - Borcsa-forrás - Csörgő-szurdok  -Vándor-forrás - Ágasvári th. - Ágasvár (csúcs) - "Z-" "S-" Fenyvespuszta - Felső-Csevice-kút - Fehér-bánya körüli sziklák - Tar, vasútállomás (14,8km 570m)

Vincze Gabi.                                                                *Fotó:Mangó Évi.

2012. január 1., vasárnap

ZÚTE túraterv 2012

Az egyesület működése:

Egyesületünk, a Zöld Út Természetjárók Egyesülete (ZÚTE) 1994. január 1. óta működik önállóan. A sportjellegű természetjáráson belül elsősorban a gyalogtúrázás, a teljesítménytúrázás, magashegyi túrázás szerepel programjainkban. Az egyesület meghirdetett rendezvényei nyitottak, azokon bárki részt vehet, nemcsak az egyesület tagjai. A részvétel lehetősége ingyenes.
Szívesen várunk magunk közé mindenkit, aki csatlakozni szeretne hozzánk. Az egyesületünk tagja lehet bárki, aki az alapszabályunkat elfogadja és a tagsági díjat megfizeti. A díj évenként kerül megállapításra. A tagsági viszony létesítéséhez mindössze 1 db igazolványkép szükséges.
A tagsági díjak 2011. évben:

    -    felnőtt (aktív)    1600 Ft
    -    nyugdíjas    1000 Ft
    -    ifjúsági (tanuló)    700 Ft

Tagdíjfizetésre az egyesületi összejöveteleken van lehetőség, minden pénteken 16:00-tól 17:00-ig a József Attila Művelődési és Konferencia Központban, a Kis-tárgyalóban.

Mit nyújtunk a tagsági díj ellenében? Először is sok-sok élményt, új barátokat, ami pénzben nem fejezhető ki. Másodsorban évenként megjelenő programfüzetet adunk tagjainknak, amelyből mindenki kedvére csemegézhet a különböző nehézségű túrák között. A tagok részt vehetnek a programokon, a ZÚTE közgyűlésén, az egyesületi összejöveteleken (felszólalási, tanácskozási és szavazati joggal), részesülhetnek az egyesület által nyújtott kedvezményekben.
Mit várunk el a tagdíjat befizetett társainktól? Az alapszabályunk betartását, a vezetőség határozatainak végrehajtását, a ZÚTE vagyon megóvását, sportszerű és természetbarát viselkedést.

Kedves leendő túratársuk: amennyiben kellőképpen megfontoltad a döntésedet és elfogadod a ZÚTE tagsággal járó kötelezettségeket, akkor találkozzunk valamelyik egyesületi összejövetelen!

A túrákkal kapcsolatos tudnivalók:

Az éves túratervben szereplő kiírások, az útvonalon kívül más információt is tartalmaznak. Kérjük, hogy a túrákra történő jelentkezés előtt ezeket az adatokat is vegyétek figyelembe!
A táv: a túra tervezett hossza km-ben. Pl.: 24 km Salgótarjánból Szentkútra a „Zarándok úton” eljutni.
A szint: a felfelé irányban megteendő összesített magasságot jelenti. Összehasonlításképpen: 100 m szint megfelel annak, mintha egy 25 emeletes ház legfelső emeletére kellene felgyalogolni! Közel 500 méter szintet kell leküzdeni, ha a Tóstrandtól a Karancs-kilátó tetejére akarunk feljutni!
A találkozók helye és időpontja a Városi Televízióban, a Nógrád újságban és a Szuperinfóban jelenik meg.
A találkozás időpontjával kapcsolatban megjegyezzük, hogy az indulási időtől vonatnál 15 perccel, autóbusznál 10 perccel, egyéb esetben 5 perccel korábban érkezzetek be.
A túra esetleges költségeit az egyesületi összejöveteleken, vagy az érintett túravezetőtől lehet megkérdezni telefonon.

Általános tudnivalók:

A túrára az időjárásnak megfelelően, rétegesen öltözzünk, hogy a terepviszonyokhoz és a menetsebességhez igazodva könnyebben változtathassuk a ruházatot. Lehetőleg zárt lábbelit használjunk, javasoljuk a recézett talpú, legalább bokáig érő cipőt, bakancsot, esetleg a „serpa szandált”. Arra alkalmatlan öltözékben a túrán senki sem vehet részt! Enni- és innivalóról mindenkinek magának kell gondoskodnia. Meleg időben kerüljük a gyorsan romló élelmiszereket. Aki gyógyszert szed, a használati utasítással együtt csomagolja be és tájékoztassa a túravezetőt. Ugyancsak tájékoztassa a túravezetőt az, akinek tériszonya van. A túrához szükséges anyagokat (élelem, tartalék ruházat, gyógyszer, térkép stb.) hátizsákba, vagy oldalzsákba pakoljuk, hogy mindkét kezünk szabad legyen. Fontos, hogy mindenki csak annyit csomagoljon, amennyit el is bír!
Végezetül még két tanács: csak azokra a túrákra jelentkezzünk, amelyek fizikai teherbírásunknak és egészségi állapotunknak megfelelnek.
Akik a túrán nem kívánnak végiggyalogolni, időben tájékoztassák a vezetőt. A túravezető a kiírt útvonaltól csak indokolt esetben tér el, tehát más irányú program miatt rövidítést senki ne kérjen, hanem egy útba eső lakott helyen szakítsa meg túráját, a korábbi hazautazás érdekében.

Akik segíteni akarják a természetjárást a személyi jövedelemadójuk 1%-ával, és azt rajtunk keresztül óhajtják megtenni, azoknak figyelmébe ajánljuk egyesületünk 18630705-1-12 adószámát. Előre is köszönjük a segítséget!

A túrák változtatásának jogát fenntartjuk, azokon mindenki saját felelősségére vehet részt.
Minden kirándulni, túrázni vágyót szeretettel hívunk és várunk!

Külön köszönet jár támogatónknak:

a József Attila Művelődési és Konferencia Központnak

valamint a hirdetéseink megjelenítéséért:

a Bátony TV-nek
a Nógrád Megyei Hírlapnak
A Salgótarjáni Szuperinfónak
a Salgótarjáni Tourinform Irodának
a Salgótarjáni Városi Televíziónak

Túravezetőink elérhetősége, amely túra ügyekben hívható:


Fazekas Melinda    32/314-225
Józsa Gábor    30/410-2947
Kaszás Józsefné    20/921-3726
Dr. Laczkó Zoltán    32/620-745 munkaidőben; 20/956-3550
Miheller Tibor  [IWIW]    32/521-513 munkaidőben; 20/973-4027; miheller.tibor@vipmail.hu
Ozsgyáni József    20/253-7051
Tolmácsi József    32/431-444; 20/805-4885
Vincze Gábor    20/424-9856

Péntekenként 16:00 - 17:00 között vagyunk megtalálhatók a József Attila Művelődési és Konferencia Központban, a Kis-tárgyalóban. Bemutatkozó anyagunk és éves túraajánlatunk megtalálható a Nógrád Megyei Természetbarát Szövetség honlapján: www.nmtsz.extra.hu; valamint az alábbi blogon: http://zute-salgotarjan.blogspot.com

Postacímünk: 3100 Salgótarján, Fő tér 5.