ZÚTE HONLAP

Kedves látogatónk!
2017. januárjától elérhető a Zöld Út Természetjárók Egyesületének honlapja! Ha egyesületünk túráiról, életéről szeretne olvasni, itt megteheti: ZÚTE HONLAP

Letölthető: ZÚTE TÚRATERV 2022

2012. január 11., szerda

Bárány-kő a talpunk alatt

 2011 december második vasárnapján a reggel ismét a Mátrában talált, hét mindenre elszánt társammal egyetemben. Vajon tudták-e mire vállalkoznak?! Persze ismernek, és már sejthettek valamit! :)
A Böske-forrás új dísze
 Elsőnek Mátrakeresztest elhagyva a Bárány-kőt szemeltem ki, amely ugyan nem bégetett felénk, de hívogató kiszögelléseinek nem lehetett ellenállni! Nevének eredetéről nem találtam feljegyzéseket, talán a farkas ide hordta ki áldozati bárányait a faluból. A szikla-vonulat kíváló mászóhely, bár Mi nem így közelítettük meg a tetejét, hanem némi kerülővel. Ez így sem volt egyszerű, bár tüdőtisztításnak nagyszerű alkalom volt. A kilátás páratlan (és párátlan!) volt, a helyenként 25 méter magasra "nőtt" andezittornyokról.
A Csóka-kő
Az izé. Megfejtés? *
Moha-csoda *
Csóka- és Bárány-kő
Vörösfenyők őszi ruhában
A csapat a Bárány-kőn (Egy szellem + üldözi Őket!)
Panoráma Mátrakeresztes felé
Egy andezit oszlop...
...és még egy
Még mindig a Bárány-kőn
Dacolva az idővel *

 A sziklamászók fantáziájukról árulkodik, hogy minen szegletét elnevezték: "Tücsök és bogár torony", "Hokedli torony", "Madárfészkes"...
A térképek forrása: Csóka-kő és Bárány-kő honlapja.
Bárány-kő mászókalauza (rajz: Steib Péter)
Alsó falak: 1. Lovarda 2. Ragyogás 3. Kémény 4. Vén kecske 5. Sókerülő 6. Cigánymulatság Tücsök és bogár torony: 7. Talweg cl 8. Kis-tábla Alsó falak: 9. NDK-s út 10. NDK-s út, direkt 11. Fogatlan madárvédő 12. ...cl 13. Döglött madárvédő 14. Ez lemaradt... 15. Attila útja Disszertáció: 16. Disszertáció él 17. Disszertációfal 18. Spirál 19. Spirál variáns Asztal: 20. Asztal fal 21. Asztal láb 22. Asztal rés cl Hokedli torony: 23. Zöld út cl 24. AW 25. Tejút 26. Fekete város



Bárány-kő mászókalauza (rajz: Steib Péter)
Öreg fal: 33. Manitu manuál 34. Kamcsatka  35. Málenkij robot 36. Régi út 37. Öreg fal 38. Öregek útja Nagy repedés: 39. Lakatos 40. Nagy repedés 41. Terminátor 42. Buda rés 43. Gladiátor 44. Átlépő Madáefészkes: 45. Madárfészkes 46. Gy... 47. Deszka fal 48. Átlépő Bárány torony: 49. Nagy illúzió 50. Steib rés 51. ... 52. Keresztesi út 53 AW cl 54. ... Hatosok: 55. Ha törik, ha szakad 56. Bal oldali fal 57. Középső cl 58. Reinkarnáció 59. Jobb oldali fal
Biztosítás *

 A lefelé menet sem volt hasonlítható egy Váci utcai sétához, a nadrágfék használata bizony elkerülhetetlen volt! Aztán még a Csörgő-patakon is át kellett kelni... Ha már erre jártunk a Csörgő-szurdokot aztán végképp bűn lett volna kihagyni! Keresztül is vergődtünk rajta ahogy illik, megnéztük lentről-fentről egyaránt.
Lezúdulás a sziklák mellett
Átkelés előtt és után
Meglátni és... *
A Csörgő-szurdoknál
Vizitánc
Vadregényes táj
A szurdok fenntről
 Ágasvárnak vettük az irányt, ahol a turistaházban szusszantunk egy kicsit. Mielőtt a házhoz értünk volna feltűnt, hogy itt bizony kerítést építenek! Beszélgettünk a tulajjal aki elmondta, nappal nyitva lesznek a kapuk, csak éjjelre lesznek zárva a vaddisznók és atolvajok elől. Tervezi, hogy a területet meg fogja művelni, mint azt több évtizeddel ezelőtt is tették.De addig még rengeteg munkája leszt vele, többek közt az itt elásott szemetet kell elszállítatnia, ami tetemes mennyiség.
Kissé ferde szemmel néztünk rá
Az ágasvári turistaház
Lazítás
 Csúcshódítás következett, ugyanis már hiányoztak az andezitsziklák, ott fenn ugyebár pedig vannak! Sokan észre sem veszik őket mert annak örülnek, hogy sikeresen túlélték a hegy leküzdését, és pihegve eltelnek az eléjük táruló panorámával. Érdemes egy kis kört tenni alattuk a bátrabbaknak, mert szép tornyokat lehet itt találni, egy részük magasabb a Bárány-kő szikláinál. A sziklamászók körében népszerűt "L-fix" toronynak hívják. A hegytetőn már a bronzkorban sáncokkal védett település volt, később várat is építettek amely már a XV. században rom volt. Hát, a várépítőkhöz képest nekünk csak a hátinkat kell cipelnünk, míg Ők ide bizony követ hordtak, de nem önként és dalolva jöttek fel!
Ágasvár egyik sziklacsoportja
L-fix torony
Andezit tű
Távolban a Karancs...
..és a Magas-Tátra *
Cicaidomár
 Kis pihi után lezúdultunk a hegyről, szinte meg sem álltunk a fenyvespusztai arborétumig. A területet Dr. Tuzson János 1928-1940-ig telepítette be, főleg tűlevelűekkel, e mellett gyógynövény termesztéssel is foglalkozott. A környéken még most is fellelhető a ritka piros gyűszűvirág. Az arborétum legnagyobb ékessége a mára több mint 30 méteresre nőtt atlaszcédrus. Szépen rendben tartott erdészeti iskola is működik itt.
Fenyvespuszta
Az atlaszcédrusnál
 Innen Tar felé indultunk tovább a legszárazabb napokban is sáros Csevice-völgyben - most is gyűjtöttünk a bakancsra rendesen! Ittunk a Felső-Csevice-forrásból, hogy erőt gyűjtsünk a tari Fehérkő-bánya feletti és melletti sziklák megmászásához. A csapat fele köszönte, de ebből a kínzásból már nem kért, már mint ami a mászást illeti. Tőlük itt búcsúztunk, Mi pedig némi "mit keresek én itt?" után már a sziklákról integettünk...volna, ha nem szelelnek el olyan gyorsan a többiek! Abban egyet értettünk, hogy érdemes volt ide (is) kimászni ezekre az érdekes alakzatokat magukba rejtő dácittufa képződményekre. (Egyszer talán a nap is sütni fog mikor itt járunk, és még szebben fognak ragyogni!) A bánya legnagyobb falmagassága 75 méter - a Mátrában a legnagyobb - így csak kellő tisztelettel mászkáltunk felette. Innen a kiszemelt rövidítésen némi bozótharc után jutottunk a Tarra vezető útra.
Az egyik tufasziklán...
...és a másikon
A tari Fehérkő-bánya Mátra felé...
...és a Cserhát felé *
 Összességében elmondhatjuk: megint egy szép napot töltöttünk a Mátrában!

A túra adatai:
Útvonal: Mátrakeresztes, Óvár vendéglő - Böske-forrás - Bárány-kő - Borcsa-forrás - Csörgő-szurdok  -Vándor-forrás - Ágasvári th. - Ágasvár (csúcs) - "Z-" "S-" Fenyvespuszta - Felső-Csevice-kút - Fehér-bánya körüli sziklák - Tar, vasútállomás (14,8km 570m)

Vincze Gabi.                                                                *Fotó:Mangó Évi.

1 megjegyzés:

  1. "Az izé" nem tudom, mi lehet, egy kidőlt fa odvában találtam.

    https://picasaweb.google.com/104060389516455825324/BaranyKo#5685014626131909234

    VálaszTörlés