ZÚTE HONLAP

Kedves látogatónk!
2017. januárjától elérhető a Zöld Út Természetjárók Egyesületének honlapja! Ha egyesületünk túráiról, életéről szeretne olvasni, itt megteheti: ZÚTE HONLAP

Letölthető: ZÚTE TÚRATERV 2022

2013. június 11., kedd

Bénai-sziklák - nógrádi túrázók


*
"A ZÚTE nyílt gyalogtúrát hirdet a Cseres-hegységbe, 2013. május 12-én, vasárnap! Útvonal: Béna (Belina) - Csomai-kőbánya - Bénai bazaltoszlopok (Belinské skaly) - Csengő-kő - Monosza (Monica) - Karád-nyereg (Sedlo Garád) - Bagoly-hegy (Soví vrch) D-i sziklái - Újbásti vadászház - Medves - Abroncsosi-kőbánya (Obrucnianska bana) - Macskalyuk-bánya (Macacia) - Somoskő. Táv: 21,4km, szint: 730m. Találkozás a Salgóbányára 6.20-kor induló 11/B-s buszon, vagy 7.00-ig az országhatáron. Személyi igazolvány és 1 euro szükséges (a szlovák buszra!)! Mindenkit szeretettel vár Vincze Gábor túravezető!

A "szomszédban" rejlő csodálatos vidéket szeretném bemutatni ezzel a túrával! Ezt a Salgótarjántól karnyújtásnyira elterülő vidéket szinte még alig ismerik. Pedig remek túraútvonalakat, páratlan természeti értékeket és gyönyörű tájat rejt! A Bénai-sziklák bazaltoszlopai ugyan nem vetekedhetnek a Balaton-felvidéki Szent György-hegyével, de a természetet és a szép sziklaalakzatokat kedvelőknek biztosan megdobogtatja majd a szívét! A panoráma a Monoszáról és a Bagolyhegyről szintén maradandó élményt jelenthet, szintúgy mint a Medves-fennsík egy új arcának megismerése.
Aki szeretné felfedezni ezt a környéket, vagy netán újra bejárni, tartson velem!"


 Ennyi volt a túra beharangozója!


 Tizenkilencen vágtunk neki a ködös reggelen, hogy a szomszédban rejlő ismeretlen vidéket felfedezzük. Azaz én már tudtam mi vár ránk, ezért nagyon izgultam, hogy az időjárás kedvezzen nekünk, és túratársaim is láthassák az útvonal kivételes szépségeit, különlegességeit! Minden szerencsésen alakult: a zivatarok elhúztak mellettünk, a köd is felszállt.
 A faluban szerencsére nyitva lévő bolt/kocsma kombóban hangoltunk a ránk váró emelkedőkre. A Csomai-kőbányához érve tanúi lettünk a köd völgyből való távozásának, és a Nap újbóli ragyogásának. A Bénai-sziklák több száz méter hosszan sorakozó oszlopai, kőszirtjei, a gravitáció által a hegyoldalban lecsúszott blokkok, és az itt látható élővilág bámulatba ejtett mindenkit! Ugyan a járás kissé nehézkes a bazaltsziklák alatt, de megéri a fáradtságot. Az egykori ősvölgyet négy kilométer hosszan kitöltő lávaár nyomában folytattuk utunkat immár a hegygerinc tetején a Monosza egykori vulkánja felé. A Csengő-kőnél pazar panoráma mellett pihentünk, majd a hegy másik oldalán Abroncsospusztára pillantottunk le. A Pogányvári Erős-ág felé vettük az irányt. Én jobban szeretem a Bagoly-hegy Déli szikláinak nevezni a helyet, mivel ennek a nyúlványnak a végén helyezkedik el ténylegesen az éji madárról elnevezett pukli. Idősebb társaimnak sem jelentett nagy megpróbáltatást a csúcsra mászás a sziklákon - nekik ezúton is gratulálok! Azt hiszem rajtam kívül kevés környékbeli gyönyörködött eddig az innen elénk táruló kilátásban, örülök, hogy most ezt megoszthattam! Azért a terep nehézségeit igazolva volt egy két egyensúlyvesztés a levezető (könnyebb) úton, de nem történt komolyabb baj! Vissza, immár hazafelé tartottunk, az újbásti vadászház mellett értünk ki a Medves Északi részére. Páran megnéztük az Abroncsosi-kőbánya felett elénk táruló tájképet. Majd Somoskő felé tartva a fennsíkon szokatlan irányból szemléltük a Salgó, Boszorkánykő, Somoskői vár felbukkanó kontúrjait. Macskalyuk-bányát már ismerősként üdvözölve értünk túránk finisébe. Régebben nem túlzottan volt látogatott ez sem a salgótarjániak körében, ma már egyre többen fedezik fel. Az elhagyott bányászfalu házainak még látható romjai mellett, a volt kisvasút töltésén értünk be Somoskőre.
Itt aztán "jó" szokás szerint mindenki pánikszerűen szétszéledt, a minél előbbi hazajutást szem előtt tartva! Páran azért maradtunk leöblíteni az út porát a "freskósban", már akiknek jó volt a következő busz is!

 És most beszéljenek a képek:



Üdvözlet
Vonul a köd a Csomai-kőbánya fölé
Létszám ellenőrzés
Reggeli
Ívek, hajlatok
Kezdődik a Bénai-sziklák sora
Lekötik a figyelmet a különböző formák
Vajon mi van a repedésben?
Bazaltoszlopok sora
A sorfal *


Túrázók sora
Ritkán jár itt ennyi ember
Ő sem tudta mire vélni a nagy jövés-menést *
Nem egyszerű a járás a sziklák tövében, de megéri a fáradságot!
Ívben hajlott szikla és a hozzáidomult fa *
Kilátás a sziklák hátáról Ragyolc felé
Kőkerülő séta
Szabadon választott útvonalon
Szikla és lakói
Lepények
A toronynál
Elváló oszlop
Szarv (Vagy...?)
Jövés...
...menés
A pados elválás mintapéldája a tömb tetején
Egy, az oldalban lecsúszott oszlop...
...és a másik oldala
A sor folytatódik
Ráncolja a homlokát!
Újabb lepények!
Szellőztetés
Még egy (két) szarv
Amikor a torony összedől
Vadbarmok itt is járnak (fent)
Csengő-kői panoráma
Belaktuk a sziklát
Ebéd és gyönyörködés a panorámában
Salgó, Sátoros és a Karancs a Csengő-kőről
Várak a Monoszáról
Kilátás Abroncsospuszta felé a Monoszáról
A Bagoly-hegy szikláinál
Emberek a kőemberke előtt
Kőemberkék
A szikla megmászása
Mindjárt a csúcson
Kilátás a Medves felé a Bagoly-hegyről
Jobba a Monosza
Pihenés itt...
...pihenés ott
A Medves-fennsík Északi felén
Az Abroncsosi-kőbánya felett, háttérben a Monosza
Somoskő felé a Medvesen
Medves mezőin
Békésen legelészők
Végvárak egymás mellett
Macskalyuk egyik forrása
Búcsúzóul

(A fotók több időpontban készültek.)   *-al jelöltek Mangó Éva fotói.

                   Vincze Gabi

2 megjegyzés:

  1. Hogyan tudom követni ezt a blogot?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szia!
      A saját blogodnál a bal felső sarokban katt a blogger emblémára, majd a megjelenő oldalon a "Hozzáadás" (angolul talán Add) gombra. Ott beírod a címet és kész. Elvileg! Nem tudom mennyire működik, de egy próbát megér! :)

      Törlés